Värmlandsbordern 2017
kommer att äga rum lördagen 26 augusti
på Skutbergets friluftsanläggning, Karlstad.
Se utförligare annons här>>>






Värmlandsbordern 2016

En inofficiell utställning för alla borderterrier från 4 månader och uppåt med Margaretha Grafström, kennel Redrob som domare och det var extra roligt eftersom Margaretha dömde vår första utställning för 25 år sen!
31 hundar var anmälda och 29 st med hussar o mattar mötte upp, i för dagen aningen hård vind men strålande sol så dagen blev behaglig ändå.

Utställningsresultatet:

 BIR   J, SE VCH Hailees Sunshine 
 
BH 2  SE, NO UCH, NO VV-13 Dogway Acrux

 
BH 3  Nord UCH Hux Flux Petter Pärla
 
BH 4  Trientalis Herrmelin
 
BH 5  RLDF, RLDN Juniper Ni får Önska 

 BIM   Hailees Hjärtans Fröjd
 
BT 2  J Ottercap Cara Mia

 
BT 3  Trientalis Pia Mia
 
BT 4  FI J(g)CH Ottercap
Sweaty Betty
 
BT 5  SE, FI J(g)CH Rävbackens Ottercap  

BIR-valp Border-Kanalens Rolex
Barn med hund
Klara Åhslund och Julle  

foto: Marie Hansen, David Andersson o Åsa Sundström


BIR   J, SE VCH Hailees Sunshine  BIM   Hailees Hjärtans Fröjd
äg. Lena von Heidenstam och äg. Annalena Hailee uppf. till båda
samt domare Margaretha Grafström

Hailees Sunshine
, Dogway Acrux, Hux Flux Petter Pärla, Trientalis Herrmelin, Juniper Ni får Önska 


Hailees Hjärtans Fröjd, Ottercap Cara Mia, Trientalis Pia Mia, Ottercap Sweaty Betty, Rävbackens Ottercap
BIR och BIM valp

BIR-valp Border-Kanlanes Rolex äg. Ingela o Juhani Haaranen (höger)
BIM-valp Redrob Moonbeam Blue Spot äg. Caroline Bössfall (vänster)

Bilder på klassvinnarna.
HANAR:

1:a jaktklass, Bästa Hane 1, BIR
J, SE VCH Hailees Sunshine äg. Lena von Heidenstam


1:a Still Going Strong, Bästa Hane 2
 SE, NO UCH, NO vv-13 Dogway Acrux äg. David Andersson


1:a championklass, Bästa Hane 3
Nord UCH Hux Flux Petter Pärla äg. Anna-Karin Skålberg


1:a veteranklass, Bästa Hane 4
Trientalis Herrmelin, äg. Inger Mogren


1:a öppenklass, Bästa Hane 5
RLDF, RLDN Juniper Ni får Önska äg. Margareta Persson

TIKAR:

1:a öppenklass, Bästa Tik 1, BIM
Hailees Hjärtans Fröjd, äg. Annalena Hailee


1:a unghundsklass, Bästa Tik 2
J Ottercap Cara Mia, äg. uppf. och Angelica Sternerfors


2:a unghundsklass, Bästa Tik 3
Trientalis Pia Mia, äg. Anna-Karin och Inger Mogren


1:a jaktklass, Bästa Tik 4
FI J(g)CH Ottercap Sweaty Betty, äg. Ulla och Tomas Larsson


1:a Still Going Strong, Bästa Tik 5
SE, FI J(g)Ch Rävbackens Ottercap, äg. Ulla och Tomas Larsson


1:a kom-som-du-är-tik
NO UCH Sandfields Real Aloha, äg. Siv-Laila Sandaker

Vi varvade utställningen med andra aktiviteter under dagen också där Ulla Larsson visade oss rallylydnad tillsammans med Margareta Person och intresserade fick prova på banan, Elisabeth Larsson gav oss träningstips och visade dem med sin hund .

samt sist men inte minst intressant hade Tomas Larsson  med ett grävlingsskinn som våra hundar fick stifta bekantskap med.
Sen fanns en hel del annat intressant att titta på också tex. när Bojorten "seglade" förbi ....


Efter prisutdelning, avtackningar och fotograferingar var klara samlades vi till en glad, god och mysig middag i båtmagasinet för ett 40-tal utställare och besökare....
... och den trevliga och givande dagen avslutades senare på detta sätt.....

Tack till alla som kom och gjorde dagen möjlig!